4+4+4 Eğitim Sistemi Hakkında Bilinmeyenler

4+4+4 Eğitim Sistemi Hakkında Bilinmeyenler 3.5 254

4+4+4 Eğitim Sistemi Hakkında Bilinmeyenler Google Konumu

4+4+4 eğitim sistemi hakkında bilinen ve bilinmeyenlerin sunu olarak kullanıcılara anlatıldığı makaleyi okumak için tıklayınız.

Merhaba ; Türki’yemin güzel ve guzide insanları , Hükümetin yeni eğitim anlayışı veya kimilerine göre dayatması olarak nitelendirdiği 4+4+4 eğitim sistemi hakkında bir tartışma ortamı yaratmak adına bu yazıyı Bilgisever.net’de yazıyorum.

İlk olarak eğitim sistemimize bir göz atalım , Türkiye’nin eğitim ve öğrenim sistemi nasıldı ? İlköğretim ve lise şeklindeydi , Peki kaç yıl okuyorlardı öğrenciler bu okullarda ? Aşağıdan öncelikle bunlara bir göz atalım bilgi sahibi olalım.

  • İlköğretim 8 yıl
  • Lise 3 yıl

Olmak üzere 8 yıl zorunlu eğitim ile öğrenci arkadaşlar Üniversite hariç 8 yıl boyunca öğrenim görmekteydiler. Lise okuma zorunluluğu yoktu , Peki 4+4+4 zorunlu eğitim sistemi hangi şartlar altında ve nasıl öğrencilerin zorunlu eğitime adaptasyonu sağlanacak?

Bu’nun için fazla uzaklara gitmeden hemen avrupa ülkelerinin eğitim sistemlerine bakıp ne gibi sonuçlar aldığını bilmemiz gerekli değilmidir ? Almanya’da bir çocuk 6 yaşında okula başladığında belki bizlere değişik bir uygulama gibi gelsede 17 yaşına geldiğinde 12 yıllık eğitim’ini neredeyse bitirme aşamasına gelmiş oluyor , Peki bu ne anlama geliyor 4+4+4 zorunlu eğitim sisteminde okuyan bir öğrenci 18 yaşına geldiğinde okulunu bitirmiş , Kültürlü , Zeki , Bilinçli bir birey olma adına en önemli temel zorunlulukları tamamlamış geleceğini düşünen siyasi ve ideolojik çatışmalardan uzak pırıl pırıl bir genç.

Konuya birazda şuradan bakalım , Bir türk genci 4+4+4 eğitim sistemini tamamlamış kültür seviyesi yüksek , İnançlı ve bilinçli bir insan olarak yetişiyor bunda herkes hem fikirdir sanırım , Önemli yerde burası işe farzedinki türkiyedeki bütün çocukların 4+4+4 eğitim sistemi ile zorunlu olarak okuduğunu belki çeşitli yan etkileri olduğunu söyleyenler olacak , Yada ebeveyn’lerin çeşitli isyanları olacak ama ileriyi görme adına, Türkiye’nin geleceğini ve kültür seviyesini yükseltme adına atılmış bu adımı şahsen destekliyorum , Neticede 2040’larda türkiyedeki kültür seviyesini bir düşünün ? Hiç okumadım okuyamadım diyen türk kızı yada türk evladı, Lise mezunu olarak okumamış sayılacak peki fazla uzaklara gitmeden 1970 ve 1985 yıllarına bakalım hatta 1990’lı yıllarıda bu işin içine katalım , Orta okul mzunlarının polis , Lise mezunlarının Bürokrat olduğunu görmüşsünüzdür fazla uzağa gitmeyin , 9.cu Cumhur başkanı kimdir ? ve ne mezunudur bunu araştırmanız sizlere kâfi gelen bir cevap olacaktır.

4+4+4 zorunlu eğitim sistemi hakkında şahsi düşüncelerimi belirten kısa bir makale sunuyorum umarım bu yazıyı okuyan her birey , kendi şahsi fikrini bizlerle yorum kısmından paylaşırlar.

dipnot: Bilgisever.Net’e yazar olarak kabul edenlere ve benimseyenlere buradan teşekkürlerimi sunuyorum , Çok farklı branşlarda ve doğru bildiklerimi sizlere zikretmeye devam edeceğim saygı ve sevgilerim ile.

25 Nisan 2012
Okunma 254

Ali İlik
http://kralseslichat.com
Bu yazar hakkında herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir.Friendfeed
Delicious