Backlink Nedir ?

Backlink Nedir ? 3.5 193

Backlink Nedir ? Google Konumu

Backlink nedir merak eden arkadaşlarımız için burada internet sitemizde ayrıntılı bir şekilde açıklıyoruz siz değerli dostlarımız için yazdığımız bu yazıyı okuyarak merak ettiniz soruların cevabını bulabilirsiniz. Backlink türkçe anlamıylagerilink yani sizin internet sitenize diğer internet sitelerinden gelen linklerdir. Web dünyasındaki yeni arkadaşlarımızın, daha kolay anlayabilmesi için en basit halde anlatmak gerekirse A sitesinin linkini B sitesine ekledik, B sitesine eklediğimiz link A sitesinin backlinki olmuş oluyor.  Backlink Ne İşe Yarar ?

Backlink bir internet sitesini bir başka siteye önermeye denir. Yani bu durumda internet sitemiz ne kadar fazla site tarafından önerilirse, bizler içinde o kadar güzel olur.

Arama motorları siteleri belirli sıralamalara yerleştirirken pek çok kriterler uygularlar backlink’te bu kriterlerden birisidir. Fakat backlink sıralama açısından diğer kriterlerden biraz daha üstündür

, hemen hemen her internet sitesi için bir süreden sonra gerekli bir ihtiyaçdır. Genel’de backlink miktarı ve backlink kalitesine göre sıralamalarda yerimizi alırız.

Sitemizin içeriğide burada önemli bir yer taşımaktadır. Backlink’lerimizi kaliteli, özgün içerikli ve bizim sitemizin içeriği ile aynı içeriği olan sitelerden almalıyız bunlarda bir backlink kriter’idir. Sitemizin içeriği ile uyumsuz, spam, çöp veya sandbox’ta olan sitelerden backlink alırsak bunun bize yarar yerine zararı dokunabilir ve sıralamalarda olumsuz sonuçlar meydana gelebilir. Backlink’lerimizi doğru yerden almaya özen gösterelim.
Backlink bizlere sadece sıralamalarda faydalı olmaz. Bizlere fayda sağladığı pek çok kriter vardır. Her 3 ay’da bir google’ın bizim internet sitemize verdiği değeri gösteren pagerank güncellemeleri yapılmaktadır. Yüksek pageranklı sitelerden aldığımız backlink’ler bizim internet sitemizinde bir süreden sonra pagerank değeri kazanmasını sağlar. Yüksek pageranklı sitelerden backlink almak her zaman oldukça önemlidir. Az sayıda yüksek pagerank değerine sahip sitelerden backlink almak çok sayıda düşük pagerank değerine sahip olan siteden backlink almaktan çok daha etkilidir.

Backlink Faydalarını Kısaca Şöyle Özetleyebiliriz.

Google, Yahoo, Bing ve buna benzer pek çok arama motorun’da üst sıralara çıkarız.

Pagerank değerimizin yükselmesine yardımcı olur.

Arama motorlarının gözünde popülerliğiniz oldukça yüksek olduğu için siteniz kolay kolay sandbox veya kelime filtresine girmez.

Google arama motoru’nun içeriklerimizi indexlemek için gönderdiği bot’ların sitemize daha sık gelmesini ve içeriklerimizin daha sık indexlenmesini sağlar.

Backlink Zararları Var’mıdır? Varsa Nelerdir?

Backlink yararlı bir etkendir. Fakat bunu kötüye kullanırsak bize yarar yerine zarar olarak geri dönebilir.

Yeni açılan yani ortalama 1 yaşını doldurmayan sitelerde aşırı kasılan backlinkler zararlıdır.

Sitemizin içeriği ile uyumsuz, spam, çöp sitelerden backlink alırsak zararlıdır..

Nofollow bir şekilde alınan backlinkler sitemizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Backlink hakkında bildiklerimizi, bilmeyen veya web dünyasına yeni atılan arkadaşlarımız için detaylı bir şekilde internet sitemizde anlattık. Umarım anlattıklarımızdan birşeyler öğrenmiştirsiniz. Aklınıza takılan veya merak ettiğiniz soruları bu konu altına yorum olarak yazabilir ve bizlerle paylaşabilirsiniz..

4 Mayıs 2011
Okunma 193

Kaan Sever
https://www.bilgisever.net
Türkiye'nin en gelişmiş bilgi kaynaklarından biri olan Bilgisever.net'in kurucusuyum. Uzun zamandır bilgisever.net'de yazarlık yapıyorum. Web tasarımı, arayüz tasarımı ve programlama alanlarında bir hayli tecrübeliyim.
Backlink Nedir ? için 1 Yorum Yapılmış.

  1. backlink dedi ki:

    Teşekkürler…

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir.Friendfeed
Delicious