Domain Yaşının Seo’ya Etkileri

Domain Yaşının Seo’ya Etkileri 1 93

Domain Yaşının Seo’ya Etkileri Google Konumu

Domain Yaşının Seo'ya EtkileriDomain yaşı SEO’ya çok büyük etki eder. Google ve benzeri pek çok arama motorunda ve sıralamalarda, domain yaşı önemlidir. Google gibi arama motorları, yaşlı internet sitelerini daha kaliteli olarak algılamaktadır. Domain yaşı ile beraber özgün makale, sık sık aktüelleşmeler, backlink ve SEO ile hedeflenen sözcüklerde üst sıralara çıkmak muhtemeldir. Amerika’da incelenen bir taharriye göre, arama sonuçlarında çıkan internet sitelerinin sıralamaları tayin edilirken en fazla domain yaşına değer verilmektedir.

Yalnızca internet sitelerinin yaşı değil, siteye backlink kazandıran sitenin alan adı yaşınında fazla olması olumlu sonuç verir. Bazı rivayete göre, son dönemlerde free olarak verilen domainlerin büyük bir kısmı spam sitelerden oluşuyor. Domain yaşı fazla olan internet siteleri, uzun senelerdir muntazam
ihtimam verdiği için google ve benzeri arama motorları tarafından kaliteli oluyor ve her vakit üst sıralamalardaki konumunu sabitliyor.

Ayrıyetten, domain expired süresinin az olması da SEO zaviyesinden kötü bir mevki oluşturur. Domain yaşı en az 1 sene olmalıdır. 1 seneden az zamanı olan alan adları, Google ve benzeri arama motorları aracılığıyla kalıcı olmayan internet sitesi olarak algılanır. Domainyaşı ne kadar fazla olursa, SEO zaviyesinden daha olumlu olacaktır.

İnternet sitelerinizin domain yaşlarını öğrenebileceğiniz bir kaç site:

  • http://www.who.is
  • http://www.whois.com.tr
  • http://www.whois.net
24 Haziran 2011
Okunma 93

Kaan Sever
https://www.bilgisever.net
Türkiye'nin en gelişmiş bilgi kaynaklarından biri olan Bilgisever.net'in kurucusuyum. Uzun zamandır bilgisever.net'de yazarlık yapıyorum. Web tasarımı, arayüz tasarımı ve programlama alanlarında bir hayli tecrübeliyim.

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir.Friendfeed
Delicious