Google Filtre Cezaları ve Sandbox nedir?

Google Filtre Cezaları ve Sandbox nedir? 3.5 248

Google Filtre Cezaları ve Sandbox nedir? Google Konumu

Sandbox: Daha çok yeni kurulan sitelerde görülen bir filtre türüdür.
Sık rastlanan ve uzun süreli olmayan temiz siteler ile çöp siteleri ayırt etmek için genelde tüm internet sitelerine verilen bir cezadır.
Verildiği sırada aranan sözcüklere en orantılı neticeleri verebilecek siteler dahi olsa genelde arama sonuçlarında çıkmazlar.
Güvenilirliği tespit edildiği zaman filtreden kurtulurlar.

Google Bomb: Sandbox’a benzeyen tehlikeli bir ceza olduğunu sanmıyorum fakat siteniz belli sözcüklerde güzel sıralamalarda yer alırken birden bire son sayfalara düşmüş ise Google Bomb filtresi görülmüş olabilir.
fakat yinede bazı sözcüklerde ceza verilmez ve sayfalarınızda kölkü değişiklikler görülmeyebilir.
Yanızca bazı sözcükllerde arka sıralara düşebilirsiniz nedeni aynı sözcük ile çok fazla backlink almaktır.

Domain BAN: Siteadresiniz.com şeklinde arama yaptığınızda google’da her hangi bir netice görünmüyorsa büyük olasılıkla domain ban uygulanmış olabilir. Fakat web siteniz yeniyse ve uzun zamandır aktif değilse ise banlı olduğu mana’sına gelmez.

Selling PageRank: Google’nin PageRank algoritmasını ihlal ederek ücret karşılığında pagerank oranı yüksek web sitelerinden backlink alarak pagerank oranını artırmaya çalışmak bu cezaya neden olabilir.
google bu mevzu üzerine geniş çaplı çalışmalar başlattı araştırıcı olmakta yarar var.

Cloaking: Ziyaretçi yerine arama motorlarına iyi görünebilmek için kurulan web siteleridir şuan ki kurulan sitelerin yegâne gayesi seo lu olsun pek çok kişi girsin güzel sıralamalarda çıksın.

Panda -30 ve -60 Cezalari: Bir sitenin temel arama sözcüklerinde 30 veya 60 sıra gerilemesine sebep olan ceza türüdür. Bir çadır contası imalatı firması için yazı yazsanız dahi o yazı başlığını google’da aradığınızda ilk sayfadaki sonuçlar arasında yer alamazsınız. Özgün veya copy paste hiç farketmez bu filtreye girdiyseniz eğer bütün yazılarınız 30-yada 60 sıradan sonra çıkar.

SEO Software: Seo ve otomatik backlink programları bu cezaya neden olabilir.

Excessive Cross-Linking: Pek çok site ve blog açıp veya alt alan adı açıp link takas yapmak bu cezaya neden olabilir.

Doorway Pages: Küçük text’ler yada arkaplan rengi ile aynı renkte spekülasyon sözcükler oluşturmak bu cezaya neden olabilir.

950 Cezasi: Bir takım internet sitelerine verilen ve çonğunluk ilk beş sayfa’daki neticelerde cikan sitelerin son sayfaya düşmesine
neden olan bir ceza türüdür.

Ortalama 950 sıra gerilediği için -950 cezası ismi konulmuştur.
Google politikalarını ihlal eden bir takım sitelere bu ceza sistemi uygulanır.

6. Sıra Cezası: Sitenin yer aldığı pozisyondan 6 sıra aşağı düşmesi cezasıdır.
Google aracılığıyla her hangi bir gayesi olmadığı ve farkı bir nedenden kaynaklandığı bildirilsede hala aktif olduğunu düşünüyorum.

Ticari Kelimeler Filtresi: Ticari bir şekilde kıymetli bilinen sözcükler icin optimize edilen siteler için uygulanan bir filtre türüdür.
Bu sözcükler çoğunluk adwords’de daha fazla ücretlendirilen ve trafikten para kazanabilmek amacıyla adsense icerik siteleri açılan sözcüklerdir.
Bu tarz sözcükler için optimize edilen sitelerde sandbox cezası tesirini daha fazla belirtmektedir.

Kopya İçerik: İnternet sitenize sürekli olarak özgün içerik eklerseniz bu tarz filtre’lerden korunabilirsiniz.

Makale Yazarı: Kaan Sever
Konu: Google Filtre Cezaları ve Sandbox nedir? | www.bilgisever.net

12 Nisan 2012
Okunma 248

Kaan Sever
https://www.bilgisever.net
Türkiye'nin en gelişmiş bilgi kaynaklarından biri olan Bilgisever.net'in kurucusuyum. Uzun zamandır bilgisever.net'de yazarlık yapıyorum. Web tasarımı, arayüz tasarımı ve programlama alanlarında bir hayli tecrübeliyim.

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir.Friendfeed
Delicious