Google Sandbox Nedir, Nasıl Çıkılır?

Google Sandbox Nedir, Nasıl Çıkılır? 2 335

Google Sandbox Nedir, Nasıl Çıkılır? Google Konumu

Google Sandbıx

Sandbox Google teknoloji devinin türk sitelerine en fazla uyguladığı bir cezadır. Türk webmaster larının seo yöntemlerinde çabuk ve olumsuz hareket etmesi ile meydana gelen sandbox bir yandanda kurtulması en zor olan bir filtredir.

Sandbox filtresine girmemizin başta gelen sebeplerinden biriside, aşırı kasılan backlink ve Black Hat Seo yöntemleridir. Bu yazımızda, sandbox nedir, sandbox filtresine neden girilir, bir internet sitesinin sandbox filtresine girdiğini nasıl anlarız ve sandbox filtresinden nasıl çıkarız bu konuları detaylı bir şekilde anlatacağım.

Sandbox Filtresi Nedir ?

Aşırı yapılan seo yada illegal seo nedeniyle internet sitelerinin Google arama sonuçlarından adeta silindiği bir ceza sistemidir. İnternet siteleri yaptığı hatalara göre, ya 5-6 sayfa geriye gider ya da 20-30 sayfa geriye gider.

Site, bütün keywords lerinde, site linkinde ve site title ında büyük bir gerileme ile karşı karşıya kalır. Diğer ceza filtrelerinde de görüldüğü gibi, gerileme bir yada birkaç keywords de değil, bütün keywords lerde ortaya çıkar.

Sandbox Filtresine Neden Giriyoruz?

Bu konuda en fazla yapılan hata, aşırı yapılan Seo yada aşırı backlinktir. İnternet sitesinde keywords arka arkaya sıralanabilir, title, ve meta çok uzun ve spam görüntüsünde olabilir. Aşırı kasılan backlink yapılmış yada belirli bir düzende devam etmeyen sürekli duraklamalar ile devam eden link değişimleri yapılmış olabilir.

Bir diğer neden ise, illegal olarak yapılan Seo tekniği yani Black Hat Seo’dur. Bu vaziyette, gizli text linkler,link girişlerinin veya link çıkışlarının miktarı, ufak metin halinde alınan linkler, sayfa arka planı ile aynı renkte olarak alınan gizli linkler, copy paste spam içerikler ve otomatik bot lar tarafından girilen içerikler gibi google ve benzeri arama motorlarını kandırmaya yönelik Black Hat Seo yöntemlerinin uygulanması.

Her iki durumda da, sitenin kullanıcılara hizmet etmediği düşüncesi vardır. Bu site arama motorlarına yönelik oluşturulmuş, amacı ziyaretçilerine faydalı olmaktan çok kendisine faydalı olmaktır. Ziyaretçinin memnuniyeti gözetilmeksizin arama motoruna yönelik bir çalışma yapılmaktadır.

Bir İnternet Sitesinin Sandbox Filtresine Girdiğini Nasıl Anlayabilirim?

Bundan önce de açıkladığımız gibi, en kesin semptomu, internet sitenin bütün keywords lerde google arama sonuçlarından tamamen silinmesidir. Fakat bunu tespit etmek bazen çok zor olabilir. Bu durumda en basit 2 tür sandbox tespit metodu bulunmaktadır.
1. İnternet sitesinin title’ı google arama motorunda aranır, eğer site ilk sırada yer almıyorsa sandboxtur. Eğer site title ında kısa ve büyük kelime kümesi yer alıyorsa yani hedeflediğiniz kelime rekabetli olan bir kelime ise bu kesin olarak tanımlayıcı ölçüt olmaktan çıkmaktadır. Mesela bir veya iki sözcükten oluşan title ın, kelime miktarının az olması nedeniyle rekabeti yüksektir. Bu vaziyette 2. ölçüt den faydalanmanız gerekiyor.

2. Site adı google arama motorunda aranır. mesela www.bilgisever.net eğer bu aramada internet siteniz ilk sırada yer almıyorsa bu Sandbox belirtisidir.

Sanbox Filtresinden Nasıl Kurtulabilirim?

Diğer bütün google cezalarında görüldüğü gibi en kesin kurtulabilme yolu, filtreye girmenize neden olan yanlışın düzeltilmesidir. Sitenin filtreden kurtulabilmesi istikametinde meydana gelen en önemli sorun budur. Bir sitede kısa zaman içerisinde sürekli olarak düzenlemeler yapılırsa, sandboxa neden olan sorunun anlaşılması zorlaşır. Sorun anlaşılamadıysa, sitenin Googlebot’un en son girişinden önceki redif leri tekrar yüklenebilir.

Sandbox filtresinden kurtulabilmenin en önemli yolu, sitenin seo standartlarına uygun hale getirilmesidir. Bu nedenle sandbox filtresine giren internet sitelerini Filtre tespit sitelerinden analiz ederek uyumlu bir seo seviyesine getirmemiz gerekiyor.

İnternet sitesinde sandbox dan çıkarma ile ilgili çalışmaların ardından işlemin kısa zamanda oluşabilmesi için 2 yöntem uygulanmalıdır.
1. Google’a sitemizi yeniden değerlendirmesi için değerlendirme talebinde bulunmak. Yeniden değerlendirme talebinde, internet sitenizin hangi nedenden dolayı sandbox filtresine girdiğini (düşünüyorsanız), bunların telafi edildiğini ve internet sitesinin sandbox filtresinden kurtulması durumunda gereğinin uygulanmasını yeniden değerlendirme talebini yollayarak belirtmeniz gerekir. Yeniden değerlendirme talebi hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız sizler için daha önceden yazmış olduğumuz diğer makalemizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

2 İnternet Sitesinde yapılan düzenlemeleri Google botları fark ettiği zaman internet sitenizi sandbox filtresinden kurtaracaktır. Gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra, internet sitesinin hızlı ve düzenli olarak index alabilmesi için bu sayfada bulunan Hızlı indexlenme yöntemlerinden site dışı nedenleri yerine getirmeniz gerekiyor.

Makale Yazarı: Kaan Sever
www.bilgisever.net

3 Haziran 2011
Okunma 335

Kaan Sever
https://www.bilgisever.net
Türkiye'nin en gelişmiş bilgi kaynaklarından biri olan Bilgisever.net'in kurucusuyum. Uzun zamandır bilgisever.net'de yazarlık yapıyorum. Web tasarımı, arayüz tasarımı ve programlama alanlarında bir hayli tecrübeliyim.
Google Sandbox Nedir, Nasıl Çıkılır? için 1 Yorum Yapılmış.

  1. boya badana ustası dedi ki:

    sitem galiba googlenin herhangi bir filtresine girdi çünkü tüm kelimelerde baya gerilere gitti

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir.Friendfeed
Delicious