Html5 Hızlı Bir Şekilde İnternet’e Yayılıyor

Html5 Hızlı Bir Şekilde İnternet’e Yayılıyor 4 69

Html5 Hızlı Bir Şekilde İnternet’e Yayılıyor Google Konumu

Html5 Hızlı Bir Şekilde İnternet'e Yayılıyorİlk kuşak iMac’de Disket driver ına izin vermediği için adeta tenkit yağmuruna hedef olan Apple, son zamanlarda Adobe’e Flash’a sağlamadığı payanda
dan ötürü de aynı yağmura nişangâh oluyor. Flash’ın bilhassa mobil aygıtlarda istenilen verimi gösteremediğini ve faydalı olmadığını söyleyen Steve Jobs; Flash a karşı siper almış ve geleceğin HTML5’da olduğunu açıklamıştı. Bazıları Steve Jobs’un düşüncelerine hak vermiş, bazıları ise HTML5’ın yayılmasının kestirim edildiğinden daha alçak olacağını açıklamıştı. Peki Flash-HTML5 savaşında son keyfiyet nedir ? Medya uygulamaları yapan MeFeedia’nın yaptığı son uygulama, savaşındaki son keyfiyeti gözler önüne sergiliyor. Şirketin kişisel ağındaki aralarında CBS, ABC gibi büyük destekleyenlerinde  bulunduğu 33000 destekleyici yüzeyinden yaptığı araştırma gereğince ; Ocak ayında H.264 ile yapılmış internet videolarının %10’u HTML5 payandası takdim ederken Ekim ayından itibaren bu nispet 5 katına ulaşarak %54’e gelmiş vaziyette. HTML5 payandasının bilhassa mobil alanda üstün olduğu görülürken; Flash, masaüstü payandası aktif oynatıcı olmaya devam ediyor. Ayrıca yayımcılar tertibatında video oynatıcısının çeşitini kullanıcıların kullandıkları aygıta vabeste olarak devimsel olarak değişmesine fırsat veren iframe’lerden yararlanmayı yeğleme ediyor.

Bilinen o ki; Apple’ın Flash’a muhalif olduğu durum ve HTML5’a sağladığı payanda; son zamanda HTML5‘ın yayılmasını hareketlendirdi. Bakalım ilerleyen Flash ve HTML5 aralığında istikrar nasıl tahavvül edilecek?

20 Haziran 2011
Okunma 69

Kaan Sever
https://www.bilgisever.net
Türkiye'nin en gelişmiş bilgi kaynaklarından biri olan Bilgisever.net'in kurucusuyum. Uzun zamandır bilgisever.net'de yazarlık yapıyorum. Web tasarımı, arayüz tasarımı ve programlama alanlarında bir hayli tecrübeliyim.

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir.Friendfeed
Delicious