Joomla SEO Ayarları

Joomla SEO Ayarları 3.5 338

Joomla SEO Ayarları Google Konumu

Joomla! için SEO AyarlarıJoomla’da SEO çok değerli bir kriterdir. Sizlerinde bildiği gibi Joomla’nın pek çok SEO eklentisi de bulunmaktadır. (Örn. JoomSEF) Şimdi bu makalemde sizlere Joomla’ya hiç bir eklenti eklemeden SEO nasıl yapılır öğreteceğim

1. Hamle : MetaTag’lar
Bazen Joomla!’yı kullanırken site adı ve site açıklaması yazılmaktadır. İlk olarak eğer yazılmadıysa, bu kısımları doldurun. Bunun için Admin Paneli » Genel Yapılandırma bölümüne girin. “Site İsmi” kısmına internet sitenizin adını girin. (Örn. Bilgisever) Ardından ek olarak aşağıdaki kısımları doldurun. Bunun için aynı bölümde “Üstveri Bilgisi Ayarları” kısmında yer alan “Genel Açıklama” kısmına, internet sitenizin sanki sahibi değilmişsiniz gibi gösterin. (Örn. Müellif in zatî günlüğünü yazdığı web blogu.) Bu kısmı yazarken sonra bir altta bulunan “Genel Anahtar Sözcükler” kısmında da internet sitenizin keywords’lerini belirtin.

Ekran Görüntüsü;
seo1pm71 Joomla! için SEO Ayarları

2. Adım : SEF Ayarları
Yine 1. adımdaki gibi Admin Paneli » Genel Yapılandırma sayfasına girin. Ordan sağda yer alan “Arama Motoru Uyumluluğu Ayarları” tablosundaki 3 seçeneğin hepsini “Evet” olarak seçin.

Ekran Görüntüsü;
sef1nm61 Joomla! için SEO Ayarları

Prosedür sona erince FTP’de Joomla! klasöründe yer alan htaccess.txt dosyasının adını.htaccess şeklinde değiştirin. (Eğer FTP’de zaten .htaccess adlı dosya bulunuyorsa, htaccess.txt dosyasında yazılan kodları .htaccess dosyasına ekleyin.)

Şayet hostinginiz Linux değil ise, “Apache mod_rewrite’ı Kullan” alternatifini Hayır olarak değiştirin.

Mod_Rewrite’nin ayrımı aşağıda açıklanmıştır.

https://www.bilgisever.net/j1_besx/test.html
https://www.bilgisever.net/j1_besx/index.php/test.html

21 Mayıs 2011
Okunma 338

Kaan Sever
https://www.bilgisever.net
Türkiye'nin en gelişmiş bilgi kaynaklarından biri olan Bilgisever.net'in kurucusuyum. Uzun zamandır bilgisever.net'de yazarlık yapıyorum. Web tasarımı, arayüz tasarımı ve programlama alanlarında bir hayli tecrübeliyim.
Joomla SEO Ayarları için 3 Yorum Yapılmış.

  1. echo dedi ki:

    bizi bu konularda bilgilendirdiğin için teşekkür ederiz. fakat bahsettiğin gibi htaccess.txt dosyasını htaccess olarak değiştirdim ve hostingim linux olmadığı için Apache mod_rewrite hariç diğerlerine evet dedim. Ana sayfa açılıyor fakat alt sayfalara gittiğimde 404 hata bileşen bulunamadı uyarısı alıyorum bu durumu nasıl giderebilirim?

  2. davetiye dedi ki:

    güzel açıklama teşekkürler

  3. davetiye dedi ki:

    çok güzel anlatmışsınız çok teşşekür ederim çok faydalı oldu.

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir.Friendfeed
Delicious