Mevlana Müzesi Hakkında Bilgi

Mevlana Müzesi Hakkında Bilgi 5 699

Mevlana Müzesi Hakkında Bilgi Google Konumu

Mevlana Müzesi, çok uzun yıllar önce Mevlâna’nın tekke’si olan yapı profesyonelliğiyle, 1926 senesinden beri faaliyet gösteren müzedir. “Mevlana Türbesi” şeklindede bilinir.

(Yeşil Kubbe) diye bilinen Mevlana’nın türbesi dört fil ayağı (kalın sütun) üzerine kurulmuştur. O zamandan sonra yapı çalışmaları hiç aksatılmamış, 19. yüzyılın sonlarına kadar ilave edilen eklemelerle devam etmiştir. Osmanlı padişahlarının bir bölümünün Mevlevi tarikatından olması Türbe’ye hususi bir ehemmiyet verilmesini ve en güzel şekilde bakılmasını, ilgilenilmesini sağlamıştır.

Müze meydanı bahçesi ile beraber 6.500 m² iken, yeri kamulaştırma edilerek Gül Bahçesi şeklinde düzenlenen seksiyonlarla beraber 18.000 m²ye ulaşmıştır.
Bağlı olduğu Kültür Bakanlığı’na en fazla gelir sağlayan ikinci müzedir. (Birinci Topkapı Sarayı müzesi.) Yabancı turistlerin giriş için yerlilerden daha çok ücret ödemesi hususiyetle Mevlana’nın sözü gözönüne alındığında reaksiyon toplamaktadır. 2007 senesinde 360tr multimedia ekibi Mevlana Müzesi’ni sanal dünyaya taşıdı. Böylelikle Mevlana Müzesi bütün dünyanın kolaylıkla ulaşabileceği bir müze oldu.

Mevlana ile ilgili menkıbelerin bildirildiği Ahmed Eflaki’nin kitabı “Arifler’in Menkıbeleri”nde Mevlana’nın babası için türbe yaptırmak isteyen devrin padişahına “gök kubbeden daha görkemlisini yapamayacağınıza göre zahmet etmeyin” dediği söylentisi yer alır. Türbe, Mevlana vefat ettikten sonra yapılmıştır.

Halk içerisinde Mevlana Türbesini ziyaret etmenin “yarım hacılık” rütbesi sağladığı tarafında bir inanç ile karşılaşılmaktadır. Bu kesinlikle yanlis bir düşüncedir öyle bir şey dinimizde yer almamaktadır haci yalnızca kabeye giden arafatda vakve duran kişiler olur.

9 Aralık 2011
Okunma 699

Kaan Sever
https://www.bilgisever.net
Türkiye'nin en gelişmiş bilgi kaynaklarından biri olan Bilgisever.net'in kurucusuyum. Uzun zamandır bilgisever.net'de yazarlık yapıyorum. Web tasarımı, arayüz tasarımı ve programlama alanlarında bir hayli tecrübeliyim.
Mevlana Müzesi Hakkında Bilgi için 3 Yorum Yapılmış.

  1. Gülzare dedi ki:

    bu ozel yer benim hosuma gitti. Turkiyede yasiyor olsaydim orada bulunmayi cok isterdim

  2. Tolga Güven dedi ki:

    Faydalı bilgileriniz için teşekkür ederim, kaan bey.

  3. Karyotip dedi ki:

    Geçen yaz mevlana müzesine gitmiştim:)

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir.Friendfeed
Delicious