Php ile Smtp E-Mail Gönderme, Php kod ile E-Posta Yollama

Php ile Smtp E-Mail Gönderme, Php kod ile E-Posta Yollama 3 239

Php ile Smtp E-Mail Gönderme, Php kod ile E-Posta Yollama Google Konumu

Bu yazımda php nin mail fonksiyonuna değineceğim. Mail fonksiyonu ile belirlediğiniz bir kişiye e-mail gönderebilirsiniz. Esas kullanılış şekli mail(“alıcı”, “konu”, “mesaj”, “kimden”); Bu biçimde kullandığınızda Mailde görsel bir html kod kullanamıyorsunuz.

Fakat bir header bilgisi yollayarak e postamız da html kod kullanabiliriz. Sizlere bir örnek kod vermek istiyorum. Bu kodumuzu aracısız bir şekilde kullanabilirsiniz html olarak istediğiniz kişiye e-mail yollayabilirsiniz.

Deneme :
$y = ‘

Mail İçerisine Html Kod Eklenebilir.

‘;
$header .= “From: Bilgisever.net \n”;
$header .= “Content-Type: text/html; charset=utf-8\n”;
mail(“bilgisever@hedehodo.com”, “E-Posta Konusu”, “$y”, $header);
?>

Fazla izah gerektirecek bir kod yok, fakat yalnızca header alanında utf-8 şeklinde belirttiğim karakter setini siz kendi web sitenizde kullandığınız karakter seti ile değiştirmelisiniz. Aksi halde mailde Türkçe karakter problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Şayet mysql den çektiğiniz bir veriyi mail yolluyorsanız mysql karakter setini header’a kesinlikle eklemelisiniz.

Makale Yazarı: Kaan Sever

Webmaster | Bilgisever.net

8 Eylül 2011
Okunma 239

Kaan Sever
https://www.bilgisever.net
Türkiye'nin en gelişmiş bilgi kaynaklarından biri olan Bilgisever.net'in kurucusuyum. Uzun zamandır bilgisever.net'de yazarlık yapıyorum. Web tasarımı, arayüz tasarımı ve programlama alanlarında bir hayli tecrübeliyim.

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir.Friendfeed
Delicious