SEO Terimleri Nelerdir

SEO Terimleri Nelerdir 3.5 57

SEO Terimleri Nelerdir Google Konumu

SEO TerimleriSEO üzerine bilgiye sahip olmayan webmasterlar, SEO’yu anlamaya çalıştıklarında, pek çok SEO terimi onlara sözde yeni bir lisan öğrenmek kadar zor olacaktır. Bu makalemde sizlere, detaylı bir şekilde, varsayılan SEO terimlerini açıklayacağım.

SEO : SEO, tam anlamıyla Search Engine Optimization demektir. Türkçe’de ise Arama Motoru Optimizasyonu olarak bilinir.

Pagerank : İnternetin en yetişkin internet sitelerinden biririsi olan Google arama motorunun, bütün internet sitelerine 10 puan üzerinden verdiği bir puan birimidir. Türkçe’de Sayfa Puanı yani sitemize verilen bir değer anlamına gelir.

PR : Pek çok internet sitesinde kısaltılmış halde PR olarak geçen bu harfler, PageRank demektir.

Pagerank Güncellemeleri : Google internet devi nin her 3 ayda bir işleme koyduğu değer güncellemesidir. Bu pagerank güncellemesinde, bütün internet sitelerin pagerank larını, yeni pagerank larıyla değiştirilir.

Backlink : Sizin internet sitenizin linkinin başka bir internet sitesinde bulunmasına backlink denir.

MetaTag : İnternet sitelerine ilave edilen, arama motoru robotlarına siteniz ile ilgili bilgileri gösteren kodlardır.

Sandbox : Bir takım internet site ehil lerinin, hit yada pr değeri kazanmak için yaptıkları bazı hileler den dolayı google arama motoru tarafından cezalandırılmasıdır. Bu cezalandırmada, Sandbox’a filtresine yakalanan internet sitesinin google aramalarında makam’ı olmaz. İndexleri silinir. İnternet sitesine ziyaretçi gelmez.

İndex : Google arama motoru tarafından aracılığıyla her sayfaya index denir. Bir internet sitesinin mecmu index miktarını öğrenebilmek için google arama motoruna “site:www.bilgisever.net” yazması kifayetlidir.

GoogleBan : Sandbox’a benzer filtredir, bir internet sitesinin Google aracılığıyla cezalandırılmasına yani banlanmasına denir. Istılah zaten durumu oldukça detaylı bir şekilde belirtmektedir.

DMOZ : Bir tür toplist yani dizin sitesidir. Kayıt yapılarak Yayımcı olabilme imkanınız vardır. Google aracılığıyla büyük önemsenen bir toplisttir.. Her internet site ehlinin katılabilme umududur. Fakat DMOZ,her internet sitesini kolay kolay dizin ine kabul etmez . Bu sebepten dolayı içeriğinde olabildiğince değerli internet sitelerini kabul eder. www.dmoz.org internet sitesinden buraya erişebilirsiniz.

Google Dalgalanması : Google’ın, taharri sonuçlarındaki dizi’yi yenilediği vakittir. Bütün internet siteleri, rastgele bir internet taharri sonuçlarında, ya üstlere sıralara çıkar, ya da alt sıralara düşer. Tamamıyla bir deniz dalgalanması gibidir. Bu sebepten dolayı adı Google Dalgalanması olmuştur.

Çapraz Link : İnternet sitelerinin backlink almak için yaptıkları link değişimine denir. Fakat bilindiği gibi değişim değildir. A ve B sitelerinin 2 sitesi var ise, A kişi 1. internet sitesine B sitesinin linkini koyar. Bunun mukabelesinde B kişisi de, A kişisinin linkini 2. internet sitesine koyar. Bu durumda iki kişininde yararlı backlinki olur. Link değişimi nin Google aracılığıyla değerini kaybettiği için bu yöntem yapılır. Bunun yararı, google pagerank güncellemelerinde etkili olur..

ALT Text : Eklediğiniz bir resimde bu spesiyalite varsa, fareyi resmin üzerinde getirince çıkan açıklama metinidir. Eğer resim, endeks den silinirse, resim hatası yerine seçenek olarak ALT Text görünür.

Hidden Text (Gizli Link) : Çoğunlukla arkaplan ile aynı renkte ve link şeklinde eklenir. Ziyaretçiler bu gizli linkleri görmezler ve internet sitelerinde kesinlikle görüntü kirliliğine neden olmaz. Bu duruma Hidden Text 2. ismiyle Gizli Link denilir.

Robots.txt : Pek çok internet sitesinde yer alan bir dosyadır. Site ile aynı endekse konulur. Bu dosya yardımıyla, istediğiniz klasörlerin google ve benzeri arama motorları aracılığıyla indexlenmemesini sağlayabilirsiniz.

19 Mayıs 2011
Okunma 57

Kaan Sever
https://www.bilgisever.net
Türkiye'nin en gelişmiş bilgi kaynaklarından biri olan Bilgisever.net'in kurucusuyum. Uzun zamandır bilgisever.net'de yazarlık yapıyorum. Web tasarımı, arayüz tasarımı ve programlama alanlarında bir hayli tecrübeliyim.

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir.Friendfeed
Delicious