Site Haritası (Sitemap) Nedir?

Site Haritası (Sitemap) Nedir? 3.5 92

Site Haritası (Sitemap) Nedir? Google Konumu

Site Haritası (Sitemap) Nedir?Sitemap, (Site Haritası) GoogleBot gibi internet sitelerine gelen botların, siteyi daha güzel bir şekilde indexlemesi için kılavuzluk eden bir araçtır. Site Haritası ve sitemap aynı anlamdadır. Sitemap dosyalarının uzantıları, .xml olur.. Google ve benzeri arama motorlarının siteleri indexleme hızında sitemap çok faydalıdır. İnternet sitelerine gelen botlar, sitemap aracının yardımıyla, hangi sayfaların ne kadar yoğunlukla, en son ne zaman aktüel leştiğini ve webmaster aracılığıyla tayin edilen, hangi sayfaların ne denli mühim olduğunu belirler.

Sitemap’ın Yararları Nelerdir?

Sitemap dosyası olan bir internet sitesi, indexlenirken daha detaylı, daha süratlı ve daha fazla indexlenir. GoogleBot, internet sitelerine erişince sitemaptan internet sitenin linkleri üzerine ayrıntıları belirler ve gerceğince indexler. Uzun lafın kısası sitemap kullandığınız zamandan itibaren index miktarınız ve index süratınızda, anlaşılabilir indexlenle hızlarında büyük artışlar görülecektir.

WordPress Sitemap Eklentisi Nedir?

Bir internet sitesine wordpress blog sistemi kurulduktan sonra ilk olarak yapılması zorunlu olan SEO değerleri ve Sitemap kurulumu olmalıdır. WordPress, plugin coderleri aracılığıyla yazılan “Google XML Sitemaps” eklentisi, WP blog ları için kusursuz bir eklentidir. Bu sitemap eklentisi ile WordPress blog sistemi beraber kaynaştığında, internet siteleri süratlı ve ayrıntılı bir halde indexlenir. Fakat sürekli olarak copy paste içerik giriliyorsa sitenize indexlenme hızında sorunlar oluşabilir.( Google XML Sitemaps eklentisi diğer yandan, WordPress’in en fazla ilgi gören eklentilerinden birisidir.

Bu eklentinin WordPress.Org’da duyurulan sayfasına erişebilmek için buraya tıklayın.

WordPress Sitemap Eklentisi nin kurulumu için;

Google’a Sitemap Eklemek

Google’a internet sitenizdeki sitemap’ı prezante etmek için ilk olarak bir gmail üyeliğinizin olması lazım. Gmail üyeliğine girizgâh yaptıktan sonra, tarayınız sizi Google’ın anasayfasına gönderecektir.

27 Mayıs 2011
Okunma 92

Kaan Sever
https://www.bilgisever.net
Türkiye'nin en gelişmiş bilgi kaynaklarından biri olan Bilgisever.net'in kurucusuyum. Uzun zamandır bilgisever.net'de yazarlık yapıyorum. Web tasarımı, arayüz tasarımı ve programlama alanlarında bir hayli tecrübeliyim.

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir.Friendfeed
Delicious