Tema ve SEO Optimizasyonu

Tema ve SEO Optimizasyonu 3.5 89

Tema ve SEO Optimizasyonu Google Konumu

Seo için Tema OptimizasyonuZiyaretçiler için güzel olan herşey google ve benzeri arama motorları aracılığıyla da pozitif olarak değerlendirilir. Yani SEO işleminde kullanıcılara fayda gösterecek en küçük seçenekleri bile es geçmemek gerekiyor..

Bir internet sitesinin ziyaretçiler aracılığıyla en farkedilir ve yarar sağlayan hususiyeti temasıdır. Yani temaların, ziyaretçilerin taleplerine hitap edebilmesi için farklı spesiyalite lere malik olması gerekir.

Bir sitenin temasında malik olması gereken hususiyetler.

Kolay akılda kalmalı (görsellik)

Tasarım, içerik ile uyumlu olarak uygulanmalı, internet sitesinin içeriğini belirtmeli. Tema tasarımının yapısı, sitede yer alan resimler ve içerikler arasında bir uyumluluk olmalı. Bu uyumluluğun oluşturulması konumunda akılda kalıcı bir tema yapılmış demektir. Kullanıcıların aklında kalan bir internet sitesi, kullanıcılar aracılığıyla sürekli ziyaret edilmesini temin edecektir. Farkındayız ki, bu kullanıcılar Google görüşünde, site kullanıcıları aracılığıyla markalaşmaktadır. Kullanıcıların gösterdiği bu ilgiyi farkedip Google da siteyi sevecektir.

Basit muvasala özelliği yer almalı (navigasyon)

Hayatımızda pek çok internet sitesi artık hazır sitemleri kuruyor. Bunun dışındaki pek çok Asp, Html ve Php ile ferdi olarak kurulan siteler kullanıcı zaviyesinden büyük bir karışıklık yapmaktadır. Zira içerikler ile hiç bir şekilde uyumlu olmadan internet sitesinde navigasyonu basitleştirmek muhtemel değildir. Anasayfada bütün içerikleri bulundurmak, sadece ziyaretçinin ilgisini dağıtmaktadır. Bunu yapmak yerine en değerli yazı veya en son girilen konuların bulundurulması daha yararlıdır.

İnternet sitelerinde kesinlikle sayfalar arasında basit görülebilecek bir yol tanımı olmalıdır. En poüler içerikler, içeriğe benzer yazılar, son yazılan yorumlar vs. bunlara olumlu birer örnektir. Bunların dışında ben neredeyim sualine cevap verebilecek Breadcrumb düzeneğini internet sitelerine bütünleştirmek de çok yararlıdır. Çünkü artık Google gözünde de ilgi çeken breadcrumb Google arama sonuçlarına da çoğunlukla gösterilmektedir.

Sayfaların hızlı yüklenmesi

Bir internet sitesinin 25 sn. de yada 4 sn. de açılması mesafesinde değişikliği herkes fark eder. Kullanıcı geç açılan sitelerden memnun kalmaz, bu yüzden site üzerine kötü bir imaj bırakılmış olur. Hatta aradığı içeriğe bile bakmadan sitenizden tamamen çıkar.

Bir internet sitesi ne kadar çabuk açılıyorsa, ziyaretçiler aracılığıyla o kadar fazla sayıda sayfası gezilir. Daha çok ziyaretçi girer ve tabi ki Google hızlı siteleri daha hızlı indexler. Google botlarının da internet sitenizde gezinmesi o kadar hızlı olur.

Bir internet sitenin hızlı açılması için ne gibi kurallara dikkat edilmesi gerekir. Bu kurallar üzerine 25 ölçüt yazılabilir. Fakat bu yazıda daha ayrıntılı açıklamak üzere ilerleyen yazılarda belirteceğiz.

Web 2.0 teknolojileri’den yaralanmalı

Seo, sürekli gelişim gösteren internet teknolojileri ile aynı noktada ilerler. Web 2.0 ve ardından gelecek olan Web 3.0 teknolojileri bunlar ın içerisindedir. Web 2.0 ile beraber oluşan sosyal medya seo da gün geçtikçe büyük değer kazanmaktadır. Yanş, sosyal medyada içeriğinizi yayınlamak seo zaviyesinde önemli bir ilermedir.

20 Mayıs 2011
Okunma 89

Kaan Sever
https://www.bilgisever.net
Türkiye'nin en gelişmiş bilgi kaynaklarından biri olan Bilgisever.net'in kurucusuyum. Uzun zamandır bilgisever.net'de yazarlık yapıyorum. Web tasarımı, arayüz tasarımı ve programlama alanlarında bir hayli tecrübeliyim.

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir.Friendfeed
Delicious