.TR Uzantısının SEO’ya Etkileri Nelerdir?

.TR Uzantısının SEO’ya Etkileri Nelerdir? 5 219

.TR Uzantısının SEO’ya Etkileri Nelerdir? Google Konumu

.TR Uzantısının SEO'ya Etkileri Nelerdir?Her webmaster site kurarken .tr uzantısına diğer domainlere göre biraz daha sıcak bakar. Bu makalemde siz değerli bilgisever okurlarına .tr uzantılı domainlerin SEO’ya etkilerini açıklayacağım. .TR Uzantısı’nın hem yararı, hemde zararı görülebilir. Bazı hoş karşılanmayan etkilerini belirtmek gerekirse .tr domain uzantısının Google.com.tr aramalarındaki faydaları, Google her ülkesine özel bir domain almıştır.

Google, türkiye sayfasındaki yapılan aramalarda  çoğunlukla .tr uzantılı domainleri üst sıralamalara koyar. Bunun sebebi, tr uzantılı domainlerin, Türkiye’yi temsil etmesidir. Google da arama yapan kişilerin Türk olduğunu farz edersek Türkiye alan adlarını üst sıralamalara koyar.

Google’ın Webmaster Araçları’nda Coğrafi Pozisyon Google’ın Webmaster Araçları sisteminde, internet sitesini onaylattıktan sonra Coğrafi pozisyon olarak otomatik Türkiye seçili olur ve kesinlikle düzenlenemez. Bunun nedeni de, .tr domain uzantısıdır.

Alexa sıralamasında %100 Türk Ziyaretçi Görünümü .tr uzantılı internet sitelerinin Alexa.Com’daki sayfalarında %100 Türkiyeden ziyaretçi girdiğini belirtebilir. Eğer sizde .tr uzantılı bir domain almak isterseniz buraya tıklayın. Bu sitede her türlü tr uzantılı domainlerden kayıt yapabilirsiniz

6 Haziran 2011
Okunma 219

Kaan Sever
https://www.bilgisever.net
Türkiye'nin en gelişmiş bilgi kaynaklarından biri olan Bilgisever.net'in kurucusuyum. Uzun zamandır bilgisever.net'de yazarlık yapıyorum. Web tasarımı, arayüz tasarımı ve programlama alanlarında bir hayli tecrübeliyim.
.TR Uzantısının SEO’ya Etkileri Nelerdir? için 4 Yorum Yapılmış.

 1. Mert Kozan dedi ki:

  Merhaba benim yeni aldığım domain com.tr sizce başarılı olur mu önerilerinizi bekliyorum.
  Not : Siteyi daha açmadım. Hangi yazılımı kullanmamı önerirsiniz.

 2. Aykut Ercan dedi ki:

  merhaba dostum, com.tr uzantılar google türkiye aramalarında diğer uzantılardan daha üst sıralamalarda çıkıyor. Tabi herşeyi’de bu domain uzantısına bağlamamak gerekir, sitenin kalitesinede bağlı.

 3. Ciddiblog dedi ki:

  Sitenin kalitesi ,özgün ve zengin içerik olsun domainin com olsun yinede bir çok com.tr sitesinden üstün olursun.

 4. Mert Kozan dedi ki:

  Web sayfamın adresi ….. sitenin urlsi bu ancak daha uzerınde kullanacagım tasarımı belırleyebılmıs degılım

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir.Friendfeed
Delicious