Trustrank Nedir?

Trustrank Nedir? 5 151

Trustrank Nedir? Google Konumu

Trustrank Nedir?TrusTrank son 2 senedir SEO kriterleri arasında yerini koruyor. Bazıları SEO sisteminde PageRank‘ın tesirini TrustRank‘a devrettiğini konuşuyor.Pekâlâ sahiden TrustRank tesiri  PageRank’dan fazla olabilirmi? İlk önce anlamamız gereken olay TrustRank’ın mütenevvi webmasterlarca belirtilen tarifi ve bunun üzerinde PR ile mukayesesi.

TrustRank isminden de anlaşıldığı gibi Google’ın web sitelerini itimat zaviyesinden denemesidir. İtimat
nosyon unu açıklamak gerekirse; internet sitesinin yaşı, ziyaretçilerin memnuniyeti (ziyaretçi bağlılığı),sitenin çöp  yada virüs hali sergilemesi vs.TrustRank’in PageRank gibi somut bir valör üstlendiği belirtilemez. Belki Google aracılığıyla TrustRank isminde bir takdi sistemi de ücretilmemiş olabilir fakat son zamanlarda PR’ı fazla olmasına rağmen google arama motorunda pek dikkate alınmayan internet sitelerini fark edince bu şekilde bir nosyon un değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bize göre de lojik olan TrustRank zira PageRank bazı site sahiplerince kötüye kullanılabiliyor.

PageRank valör ünü artırmak için uygulanabilecek başta gelen bir kaç yöntem vardır. Bir web sitesi olanlar bunları hemen değerlendirip kısa dönemde müessir PR değerleri kazanabilmektedir. Google’ın arama sonuçlarında daha kaliteli sonuçlar talebi PR miktarını bilindik yöntemlerle artıran webmasterlarca kötüye kullanılmaktadır.İşte bunun önüne geçmek PR yöntemi kaldırılmamış ama TrustRank isminde yukarıda belirttiğiniz sistem ilave edilmiştir.

PageRank değerini artırmak için bilindik yöntemlerle her webmaster yapabilir fakat TrustRank sitenin değeriyle doğru tenasüplü değişen bir sınama olduğu için her insan nitelikli ve yararlı web siteleri yapamaz. Ziyaretçilere faydalı olan sitelerin TrustRank’ı miktarı ve ziyaretçi memnuniyeti sonucunda fazla olur. Bütün bunların alanında TrustRank’in her web sitesi için gerekli olduğu ve gizli sınama sistemleriyle siteleri arama sonuçlarında gösterdiği biliniyor.

4 Temmuz 2011
Okunma 151

Kaan Sever
https://www.bilgisever.net
Türkiye'nin en gelişmiş bilgi kaynaklarından biri olan Bilgisever.net'in kurucusuyum. Uzun zamandır bilgisever.net'de yazarlık yapıyorum. Web tasarımı, arayüz tasarımı ve programlama alanlarında bir hayli tecrübeliyim.
Trustrank Nedir? için 3 Yorum Yapılmış.

 1. Hakan KANAT dedi ki:

  Yazıda belirttiğiniz gibi pagerankı kasabiliriz ama trustrank ı direkt kasamayız, trustrank şuan için daha güvenli bir seçim aracı arama motorları için , bu yüzden trustrankı önemsemek gerekiyor …

  Yazı için teşekkürler .

 2. kpss dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler için çok ama çok teşekkürler değerli admin…

 3. gökhan yılmaz dedi ki:

  güzel ve yararlı makale için teşekkür ederim

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir.Friendfeed
Delicious