W3C Nedir,Ne İşe Yarar ?

W3C Nedir,Ne İşe Yarar ? 2.5 193

W3C Nedir,Ne İşe Yarar ? Google Konumu

W3C Nedir,Ne İşe Yarar ?W3C projesi Tim Berners Lee‘nin başkanlığı ile inşa edilen ve Web’in Standartlarını açıklayan kuruluştur. W3C kurulunca pek çok dünyaca ünlü yazılımcı ve programı bulunmaktadır. Bu kuluşun asıl amacı; HTML kodlarının veya HTML çıktılarının her internet tarayıcısında aynı görüntüyü göstermesi için toplu hükümler almaktır. Kısacasu bu kuruluş HTML lisan ının devamlılığını sağlarlar.

Bu kuruluş sürekli HTML bilgileri yayınlayarak,kaliteli bilgiyi kazandırmaya çalışır. W3C ‘nin bu göreve sahip olmasının sebebi 1993 yılında CSS kullanan kişi sayısının artmaya başlamasıdır. Devir in dikkat çekici tarayıcılarının bir bölümü değişik şekilde belirlenmiş CSS’leri okurken bir bölümü ise diğer şekilde belirlenmişleri okuyordu.

Bir yandan internet sitelerinin düzenini sağlayan devir in ünlü  tablolarının yorumlanması bazı tarayıcılara göre de değişiklik yaratabiliyor. Bunun mana sı; Web’in karışık bir konstrüksiyon a gidiyor olmasıydı. Bu kısımda inşa edilen kuruluş; toplu  kararlar alarak değerlendirilmesi gereken kodları tarayıcı müellif lerine açıklaılar ve W3C ‘nin verdiği kodlara uyumlu çıktılar veren tarayıcılar ücretilmeye başlandı.

Pek çoğumuz sağı solu kayık sitelere günde 1 kezde olsa gün rastlıyordur. Bunun asıl nedeninin “tasarımcının yeteneksizliği” değil, internet sitesinin W3C Standartlarına uyuşmamasıdır. Bu alanda W3C kuruluşu; internet sitelerin W3C uyumunu gözetleke için W3C Validator vasıta sını üretmiştir. Bu vasıta aracılığıyla tasarımı tamamlanmış bir web sitesinin W3C sorunlarını bulabilirsiniz. Ayrıca -her ne kadar lisan ı İngilizce de olsa- açıklayıcı bir halde ,sorunların nasıl onarılması gerekildiği belirtiliyor.

Bu kadar açıkladık ettik,peki bunun Search Engine Optimization ile balantısı ne ? SEO’nun esasında “Google gibi muhakeme etmek” kelimesinin yattığını hepimiz onaylayabiliriz. Bu kısımda Google, kazancı olan internetin istikbalini düşünmek mecburiyetindedir. Bu nedendendolayı W3C nizam larına uyumlu olarak ücretilmiş,yani kodları ile Web’i çöplüğe çevirmeyen internet siteleri google arama sonuçlarında değerlendirilir. Ayrıca Trustrank kriterine olan net faydası türkiye dışındaki pek çok yazıda net bir şekilde açıklanmıştır.

Sizler de bu nedenden dolayı internet sitelerinizi XHTML Validator ve CSS Validator vasıtaları ile kontrol edip, sorunlarını tespit edip yeni web standartlarına uyumlu hale getirmelisiniz,hem internet için hem kullanıcılarınız için hem de Google arama motoru için yararlı bir işlev uygulamalısınız..

Makale: Kaan Sever
www.bilgisever.net

10 Haziran 2011
Okunma 193

Kaan Sever
https://www.bilgisever.net
Türkiye'nin en gelişmiş bilgi kaynaklarından biri olan Bilgisever.net'in kurucusuyum. Uzun zamandır bilgisever.net'de yazarlık yapıyorum. Web tasarımı, arayüz tasarımı ve programlama alanlarında bir hayli tecrübeliyim.

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir.Friendfeed
Delicious