Webmaster Nedir, Ne İş Yapar?

Webmaster Nedir, Ne İş Yapar? 2 270

Webmaster Nedir, Ne İş Yapar? Google Konumu

İnternet sitesi tasarlayan ve bu işlerle ilgilenen insanlara Webmaster denir. İngilizcedeki master sözcüğü bu ıstılah’ta uzman mana’sında kullanılmaktadır. Maddi gelir için değil hayır için bu işlerle ilgilenen insanlara ise webservant denir.

Webmaster’lar, internet teknolojileri ile ilgilenen ve onları tasarlayan, internet sitesi ve internet yürütümleri inkişaf eden insanlardır. Sitenin daha çok yazılımı ile ilgilenirler. Sitenin dizaynı ile web tasarımcı lar ilgilenirler. Site muhtevaları ile ise site adminleri ilgilenirler.
Küçük sitelerin webmaster’ları çoğunluk sahipleriyken, büyük sitelerde webmaster bir tür koordinatördür. Bu işi tam saatli bir iş şeklinde yapan kişiler olduğu için, bir ekol olarak akseptans edilebilir.

Türkiye’de 2005 senesinden sonra yayılmaya başlayan web tasarım, büyük webmasterleri barındırmaktadır.2005 senesinde Türkiye’yi simgeleyen Harvard Professional Webmaster müsabakasına Mustafa BAŞ katıldı.Dünya 13. sü olarak ayrıldı.

Webmaster’ların yararlandığı web dilleri ise şunlardır.

ASP -> Microsoft tarafından üretilen bir teknolojidir.
NET -> Microsoft tarafından üretilen bir teknolojidir.
PHP -> Web yazılım dilidir.
JavaScript -> Bir betik (script) dilidir.
HTML ->Web sayfalarında kullanılan bir betik (script) dilidir.
ColdFusion -> Bir web yazılım dilidir…

Makale Yazarı: Kaan Sever
Konu: Webmaster Nedir, Ne İş Yapar? | www.bilgisever.net

3 Nisan 2012
Okunma 270

Kaan Sever
https://www.bilgisever.net
Türkiye'nin en gelişmiş bilgi kaynaklarından biri olan Bilgisever.net'in kurucusuyum. Uzun zamandır bilgisever.net'de yazarlık yapıyorum. Web tasarımı, arayüz tasarımı ve programlama alanlarında bir hayli tecrübeliyim.
Webmaster Nedir, Ne İş Yapar? için 1 Yorum Yapılmış.

  1. AlwaySTurk dedi ki:

    Kaan bey güzel bir paylaşım olmuş yüreğinize sağlık çoğu kısı webmaster veya webservantv ne oldugunu bilmiyor. Ve yazınızda gayet ıyı anlatmışsınız..

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir.



Friendfeed
Delicious